Co to jest i jak działa motoreduktor?

Potrzebujesz motoreduktora? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy złożony z przekładni i silnika. Jak działają motoreduktory i gdzie się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor wybierzesz bez trudu z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w wielu funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, toteż zawsze występuje nieznaczna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne części jak hamulce lub sprzęgła. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe zestawy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na pracochłonne wyliczenia oraz testy różnych kompletów elementów. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego lub długiego czasu pracy, jak również do niewielkich, średnich albo dużych obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Nie ma zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to transport, produkcja żywności czy przemysł, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, jak m.in kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome czy mieszadła. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, że liczbę możliwych zestawów, które teraz oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]