Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Zobacz, gdzie zamówić obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle poruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Mężowie nie zawsze nosili obrączki

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii ślubu. Mało osób wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele stuleci później. I choć uprzednio bywały przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta upowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak np. w USA, w Iranie, w Brazylii albo w Meksyku, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki wspólnie, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dopisz imię małżonka, cytat albo datę ślubu

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej delikatnym designem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się przeważnie złota oraz platyny, które są symbolem ufności wobec małżonka. Owszem, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają też nieraz w ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla nowożeńców cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]