krajowy system faktur, e-faktura

Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie przedsiębiorcom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z błędnym odczytywaniem danych z faktur

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie ustaloną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML właściwie niewiele mówi osobie, która nie umie go odczytać, ale dla przystosowanego programu do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument jest w pełni czytelny. Za sprawą tego, iż faktury mają jednolitą strukturę bez względu na to jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienny krok do przodu szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd częstokroć spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA, jak również szybciej otrzymają zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Watro podkreślić, iż obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, lecz trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]