trekkingi

Trekkingi górskie raczej nie dla amatorów

Górskie wyprawy przybierają rozmaite formy. Od nieśpiesznych przechadzek po łatwych szlakach w bliskim sąsiedztwie schronisk turystycznych, przez całodniowe, piesze marsze po szlakach klasyfikowanych wyżej na skali skomplikowania, aż po zaawansowane trekkingi. By podjąć się tych ostatnich, konieczna jest praktyka w przemieszczaniu się po górach (po wytyczonych trasach, jak i poza nimi), minimum dobra sprawność fizyczna, jak również biegłość obsługiwania sprzętu wspinaczkowego oraz turystycznego. Jednakże za nieraz gigantyczny trud otrzymujemy możliwość delektowania się niesamowitymi widokami i kontaktu z dziewiczą naturą.

Skala trudności trekkingów

Poziom trudności jest uzależniony od terenów, przez które biegną trekkingi. Specjaliści rozróżniają 3 stopnie trudności pieszych wypraw w tereny górskie. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą wszyscy, którzy mają dobrą kondycję, a ich zdrowie nie stanowi przeciwwskazana do zwiększonej aktywności. Kolejny poziom trudności wymaga solidnej sprawności fizycznej oraz co najmniej podstawowej praktyki w górach – np. w Tatrach. Najwyższy stopień to wycieczki dla uczestników z doskonałą sprawnością fizyczną, znajomością specyfiki wysokich gór i orientujących się w obsługiwaniu sprzętu, jak również przyzwyczajonych do mało komfortowych warunków obozowania w toku długiej wyprawy.

Dokąd wyjeżdża się na trekking?

Trekkingi można prowadzić we wszystkich łańcuchach górskich. W naszym kraju pasjonaci tego rodzaju obcowania z naturą w najwyższym stopniu upodobali sobie trasy w Tatrach. Jeżeli zaś idzie o pozostałe pasma Europy, największym uznaniem szczycą się graniczące z Azją Ural i Kaukaz, Karpaty Wschodnie, Alpy, a także Góry Przeklęte na Bałkanach. Najbardziej wprawne w trekkingu osoby powinny zaś spróbować swoich sił w czasie wyprawy w Karakorum, Himalajach lub Andach.

Siedziba firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]