Badania operatorów – na czym polegają?

Zamów badania operatorów Bielsko Biała na http://tinyurl.com/ya6x7lap.

Kiedy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Konieczność ich wykonania taki regulacje nakładają również na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa jasno wskazuje, które grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i dlatego wykonywanie tego typu kontroli jest niebagatelne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, a dla osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]