Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Skieruj się w to miejsce, żeby zlecić badania psychologiczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]