Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Więcej informacji o oknach zabytkowych drewnianych.

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie korzystniej niż te produkowane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich wartość w znacznym stopniu wpływa także wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna muszą być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem dostępnych w markecie materiałów. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też uchylane, co powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, z użyciem których można wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który posiada wiele plusów, lecz wymaga regularnych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje dużych kwalifikacji – taki rodzaj okna cechuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z tym, także najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Siedziba firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]