Usuwanie malware ze strony www to zadanie dla specjalisty

Dowiedz się, jak pozbyć się problemu z wirusem na stronie.

WordPress stał się w ostatnich latach tak szeroko rozpowszechnionym CMS-em, iż liczbę sklepów oraz stron działających z jego użyciem szacuje się w tej chwili na setki milionów. Częstotliwość stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony wykonane na WordPressie są atrakcyjnym celem ataków hakerskich. W razie zainfekowania strony malware, konieczne jest czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Po czym poznać zainfekowanego WordPressa?

Informacje na stronie zostały zmienione bez Twojej wiedzy? Ze strony wychodzi niechciana poczta? Na stronie pojawiły się linki do obcych Ci portali? A może logowanie jest uniemożliwione? To zaledwie kilka z możliwych przykładów wskazujących na zainfekowaną stronę. W takim przypadku wymagane jest natychmiastowe działanie, aby zlikwidować źródło infekcji i przywrócić stronę do właściwego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania lub po atakach hakerów warto powierzyć ekspertom od tego rodzaju zadań, bowiem usuwanie malware z WordPressa z reguły przekracza kwalifikacje osób, które codziennie zajmują się wyłącznie tworzeniem sklepów oraz stron www na tym CMS-ie.

Jak przebiega czyszczenie zainfekowanych stron na WordPress?

Eksperci zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich działań naprawczych wykonują szczegółowe sprawdzenie plików i baz danych strony. Weryfikują pliki htaccess i wp-config, jak również kod wykorzystanych na stronie szablonów i wtyczek. W trakcie naprawy zainfekowanego WordPressa dodawane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, które zredukują ryzyko kolejnych infekcji. Jeśli długookresowa infekcja była powodem dodania strony do listy zagrożeń (przykładowo w programach antywirusowych), po usunięciu wirusów z WordPressa eksperci podejmują także konieczne czynności w celu skreślenia jej z tego typu katalogów. Eliminacja wszelkich następstw zainfekowania nie jest gwarancją, że taki przypadek nie przydarzy się za kilkanaście miesięcy, dlatego kluczowe jest regularne aktualizowanie WordPressa oraz używanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]