Więcej o książkach młodzieżowych.
Człowiek wychowywany w XXI w. ma coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim szybką rozrywkę na tablecie, w telewizorze czy w telefonie, a po książkę zwykle sięga wtedy, kiedy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I również przez obowiązek czytania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się niezrozumiałym konceptem.
Literatura młodzieżowa – powieści dla czytelników w wieku od 12-18 lat
Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Publikowana jest mnóstwo literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy rozważają tematy i opowiadają historie intrygujące młodą generację odbiorców. Ten rodzaj literatury uzyskał nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to fikcja pisana dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Historie młodzieżowe sięgają do licznych gatunków literackich: są tu m.in fantasy, obyczajówki oraz horrory. Jednakże wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń młodzieży. Książki te mówią więc o pierwszej miłości, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, odkrywaniu swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami oraz odnajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży pozwala nastolatkom poczuć, iż inni również borykają się podobnymi życiowymi zawirowaniami w okresie dorastania.
Dlaczego warto namawiać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży
Rekomendujemy oferować nastolatkom angażującą ich literaturę, gdyż wzbudzenie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem czasu przynosi wiele korzyści. Dziecko, które codziennie oddaje się lekturze operuje szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co bez wątpienia ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie dylematów innych osób w porównywalnym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze poznanie siebie i własnych potrzeb. Co ważne, rodzina w żadnym wypadku nie powinna drwić z pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko częściej czyta książki o wilkołakach lub superbohaterach nie mówcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!
Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa