Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Potrzebujesz rynnien PCV? Koniecznie odwiedź ten adres.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe czy PCV – które zamontować?

W asortymencie dystrybutorów znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z kilku materiałów – m. in z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania trzeba więc przedyskutować z ekspertem.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08